loading ...
FEDEZD FEL
A DESZTINÁCIÓ KÖZPONTJA
A KÖRNYEZŐ TELEPÜLÉSEK
A BORVIZEK VÁROSA
FOGLALD LE
Szállást vagy programajánlatot keresel, de nem tudsz dönteni? Szeretnéd megtudni hol vannak még szabad szálláshelyek! Ne vesztegesd az idődet, fordulj hozzánk bizalommal!  
Kérj ajánlatot egyszerre több szállásadótól (max. 6)
Kérj kötetlen ajánlatot irodánktól
HU
ro hu en de
jelenleg
ma
holnap
holnapután
  • ×
    programajánlat
  • esemény
  • ×
    Lei
    Euro
    USD
    HUF
 
Békás-szoros- Nagyhagymás Nemzeti Park
GYERGYÓ

Jó ha tudod

 

A Békás-szoros – Nagyhagymás Nemzeti Park egy nemzeti park a Keleti-Kárpátokban. Nagyobb része Hargita, kisebb része Neamţ megyében található, Székelyföld egyetlen nemzeti parkja. Területe 657,5 km². A nemzeti parkot 1990-ben létesítették. Védettségét tekintve területét két részre lehet felosztani: a park 78%-a fokozottan védett terület, míg 22%-a védett terület.

A Hagymás-hegység különböző geológiai, geomorfológiai, talajtani, valamint klimatikus tényezői lehetővé tették egy igen változatos növény- és állatvilág kialakulását a területen.

A védett park területén végzett kutatások eredményei alapján a parkban 1147 felsőbbrendű növényfaj található meg, melyből 29 hibrid és 99 alfaj. A nemzeti park területének legnagyobb részét lucfenyőerdők borítják, ennek ellenére a környéken megtalálhatóak az elegyes állományú erdők, szubalpesi legelők és kaszálók, valamint fajgazdag, ritka és bennszülött növényfajokkal borított mészkősziklák. A park endemikus növénnyel is rendelkezik, a békási csűdfűvel (Astragalus pseudopurpureus), mely csak itt található meg a világon. Továbbá számos ritka és védett növényfaj is megtalálható itt, úgymint a nehézszagú boróka (Juniperus sabina), a Zawadzki-mécsvirág (Silene zawadzkii), az erdei berkipimpó (Waldsteinia geoides Willd.), a henye boroszlán (Daphne cneorum), a közönséges tiszafa (Taxus baccata), a boldogasszony papucsa (Cypripedium calceolus), a havasi gyopár (Leontopodium alpinum) vagy a vitézvér (Nigritella rubra).

Állatvilága is igen gazdag fajokban. A lepkék közül él itt Apolló-lepke (Parnassius apollo) és C-betűs lepke (Polygonia c-album); a hüllők és kétéltűek közül megtalálható a sárgahasú unka (Bombina variegata), a tavi béka (Rana ridibunda), az alpesi gőte (Triturus alpestris), a kárpáti gőte (Triturus montandoni), a tarajos gőte (Triturus cristatus), a foltos szalamandra (Salamandra salamandra), a barna varangy (Bufo bufo), a gyepi béka (Rana temporaria), az elevenszülő gyík (Lacerta vivipara), a keresztes vipera (Vipera berus) és a rézsikló (Coronella austriaca). A madarak közül képviselteti magát a hajnalmadár (Tichodroma muraria), a háromujjú hőcsik (Picoides tridactylus), a bajszos sármány (Emberiza cia), a holló (Corvus corax), a siketfajd (Tetrao urogallus), az uráli bagoly (Strix uralensis), a szirti sas (Aquila chrysaetos) és a nagy termetű emlősök közül itt is látható a gímszarvas (Cervus elaphus), a zerge (Rupicapra rupicapra), a barna medve (Ursus arctos) és a farkas (Canis lupus), de található itt eurázsiai hiúz (Lynx lynx) is.

lorem ipsum
lorem ipsum dolor lorem ipsum dolor lorem ipsum dolor
lorem ipsum

loading ...

Békás-szoros- Nagyhagymás Nemzeti Park

A Békás-szoros – Nagyhagymás Nemzeti Park egy nemzeti park a Keleti-Kárpátokban. Nagyobb része Hargita, kisebb része Neamţ megyében található, Székelyföld egyetlen nemzeti parkja. Területe 657,5 km². A nemzeti parkot 1990-ben létesítették. Védettségét tekintve területét két részre lehet felosztani: a park 78%-a fokozottan védett terület, míg 22%-a védett terület. A Hagymás-hegység különböző geológiai, geomorfológiai, talajtani, valamint klimatikus tényezői lehetővé tették egy igen változatos növény- és állatvilág kialakulását a területen. A védett park területén végzett kutatások eredményei alapján a parkban 1147 felsőbbrendű növényfaj található meg, melyből 29 hibrid és 99 alfaj. A nemzeti park területének legnagyobb részét lucfenyőerdők borítják, ennek ellenére a környéken megtalálhatóak az elegyes állományú erdők, szubalpesi legelők és kaszálók, valamint fajgazdag, ritka és bennszülött növényfajokkal borított mészkősziklák. A park endemikus növénnyel is rendelkezik, a békási csűdfűvel (Astragalus pseudopurpureus), mely csak itt található meg a világon. Továbbá számos ritka és védett növényfaj is megtalálható itt, úgymint a nehézszagú boróka (Juniperus sabina), a Zawadzki-mécsvirág (Silene zawadzkii), az erdei berkipimpó (Waldsteinia geoides Willd.), a henye boroszlán (Daphne cneorum), a közönséges tiszafa (Taxus baccata), a boldogasszony papucsa (Cypripedium calceolus), a havasi gyopár (Leontopodium alpinum) vagy a vitézvér (Nigritella rubra). Állatvilága is igen gazdag fajokban. A lepkék közül él itt Apolló-lepke (Parnassius apollo) és C-betűs lepke (Polygonia c-album); a hüllők és kétéltűek közül megtalálható a sárgahasú unka (Bombina variegata), a tavi béka (Rana ridibunda), az alpesi gőte (Triturus alpestris), a kárpáti gőte (Triturus montandoni), a tarajos gőte (Triturus cristatus), a foltos szalamandra (Salamandra salamandra), a barna varangy (Bufo bufo), a gyepi béka (Rana temporaria), az elevenszülő gyík (Lacerta vivipara), a keresztes vipera (Vipera berus) és a rézsikló (Coronella austriaca). A madarak közül képviselteti magát a hajnalmadár (Tichodroma muraria), a háromujjú hőcsik (Picoides tridactylus), a bajszos sármány (Emberiza cia), a holló (Corvus corax), a siketfajd (Tetrao urogallus), az uráli bagoly (Strix uralensis), a szirti sas (Aquila chrysaetos) és a nagy termetű emlősök közül itt is látható a gímszarvas (Cervus elaphus), a zerge (Rupicapra rupicapra), a barna medve (Ursus arctos) és a farkas (Canis lupus), de található itt eurázsiai hiúz (Lynx lynx) is.